X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS
:: شهرستان البرز ::
✔ وبلاگ خبری شهرستان البرز استان قزوین ☆
در سایت Xpango؛ گوشی رایگان هدیه بگیرید!

خبرنگار: رضا فتحی فرد سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۱

اوقات استان قزوین - شهرستان البرز


مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین خبر داد:

افزایش درآمد موقوفات استان قزوین

خبرگزاری فارس: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین از افزایش درآمد حاصل از موقوفات این استان در سال جاری خبر داد.


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان البرز استان قزوین، مصطفی نوروزی در نشست مسئولان اوقاف شهرستان البرز که امروز در سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان البرز برگزار شد، با اشاره به کارکردهای موقوفات در جامعه اظهار کرد: یکی از کارکردهای اساسی موقوفات در جامعه، حل مشکلات و نیازمندی‌های جامعه است که می‌تواند خدمات مؤثری در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی برجای گذارد و از طریق درآمدهای حاصله از موقوفات، نیازمندی‌های جامعه را برطرف کند.

وی آسان‌ترین راه حل مشکلات جامعه را بحث موقوفات دانست و تصریح کرد: به دلیل گستردگی و اهمیت کارکردهای وقف در جامعه، بسیاری از کشورهای مسلمان، برای امور وقف کشور خویش، وزارتخانه‌ای با نام اوقاف و امور خیریه تشکیل داده‌اند که انجام این امور در کشور ما بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین عنوان کرد: یکی از برنامه‌های اساسی سازمان اوقاف و امور خیریه در سال‌های اخیر طراحی برنامه‌هایی بود که بتواند در راستای احیای موقوفات، عواید موقوفات را ارتقا دهد. نوروزی از افزایش درآمد موقوفات استان خبر داد و عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، درآمد موقوفات رشد فزاینده‌ای یافته و تاکنون توانسته وضعیت نامناسب سال‌های گذشته را بهبود بخشد.

وی افزود: به فرموده مقام معظم رهبری در راستای احیای موقوفات، باید موقوفات را توسعه و احیا بخشیم و با صیانت از آن، از نابودی و زوال موقوفات جلوگیری کنیم.

مدیرکل اوقاف قزوین با اشاره به وجود برخی افراد سودجوی موقوفات، از کاهش درصد موقوفه‌خواران کشور خبر داد و اظهار کرد: برای جلوگیری از نابودی موقوفات، معاونت حقوقی اوقاف باید با همکاری ادارات متعدد، اجازه دخل و تصرف موقوفات را از افراد سودجو بگیرد.

نوروزی اذعان کرد: باید با برنامه‌ریزی، موقوفات بدون کارکرد را در راستای اشتغال جوانان استفاده کرد تا مردم از صحت مصرف درآمد موقوفات آگاهی یابند و از طریق سود آن بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند.

وی از تشکیل معاونت توسعه در سازمان امور اوقاف خبر داد و آن را مایه رشد و توسعه بسیاری از موقوفات دانست.

مدیرکل اوقاف قزوین تأکید کرد: سازمان اوقاف با ایجاد معاونت اقتصادی به دنبال افزایش وصولات ناشی از موقوفات است که به دنبال آن، خدمات بیشتری را در ابعاد گوناگون جامعه ارائه نماید.

نوروزی از امکان تحصیل دانشجویان بی‌بضاعت از طریق موقوفات خبر داد و تصریح کرد: بیش از 700 نیت واقف در کشور وجود دارد که باید با دسته‌بندی و اولویت‌دهی آن‌ها، طبق موازین شرعی به اجرای درست و صادقانه امور اوقاف پرداخت.

وی وقف‌های جدید و نوین را دستور کار سازمان معرفی و تصریح کرد: به فرموده مقام معظم رهبری، باید کارکردهای جدید و نوین وقف به آگاهی مردم برسد.

مدیرکل اوقاف قزوین در خصوص فرهنگ‌سازی امور موقوفی توسط سازمان اوقاف اظهار کرد: سازمان اوقاف برنامه‌های متعددی در راستای فرهنگ‌سازی امور اوقاف انجام داده که برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری وقف، یکی از این طرح‌ها محسوب می‌شود.

نوروزی در خصوص این طرح افزود: این جشنواره در سطوح مختلف و در میان اقشار مختلف جامعه برگزار می‌‌شود تا سنت حسنه وقف به میزان خوبی در جامعه نهادینه شود و با فرهنگ‌سازی، موجبات پیشرفت سازمان را فراهم آورد.

وی با اشاره به طرح وقف گروهی اظهار کرد: در سایه طرح وقف مشترک نیز می‌توان بخش دیگری از نیازهای مردم را برطرف کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین با اشاره به تهیه جهیزیه 60 زوج جوان اظهار کرد: در سال گذشته، خزانه موقوفه مرحوم حاج محمد حسین موقوفه توانست 30 فقره جهیزیه زوج‌های جوان را تهیه کند که امسال توانست این آمار را به 60 فقره افزایش دهد و امید است این پیشرفت به 100 فقره برسد تا بتوانیم کمک‌ها و خدمات سازمان را در آغاز زندگی زوج‌های جوان مشاهده کنیم.

نوروزی در پایان با اشاره به وجود موارد وقفی بسیار در جامعه، عنوان کرد: یکی از راه‌های مقابله با تحریم‌ها و نجات از مشکلات ناشی از آن، موقوفات و عواید آن‌ها است، به شرطی که ساماندهی و احیای درست صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: امید است در سال‌های آینده با همکاری بیشتر مسئولان، به برنامه‌های بیشتر و بهتری بپردازیم و اثرات آن را برای مردم تبیین کنیم.

برچسب ها:مصطفی نوروزی، مدیر کل اوقاف استان قزوین، افزایش درآمد اوقاف قزوین، فرهنگ وقف، موقوفه خواران، 700 نیت واقف، وقف گروهی، حاج محمد حسین موقوفه، شهر الوند، شهرستان البرز،
در سایت Xpango؛ گوشی رایگان هدیه بگیرید!
!روی 1+ کلیک کنید